Tryb chroniony, tryb Virtual 8086

Na każdego przyjdzie pora

Pisałem już o trybie rzeczywistym. Przyszła więc pora napisać o trybie chronionym (ang. protected mode, nazywany też w skrócie pmode) i o powiązanym quasi-trybie Virtual 8086. Nie muszę chyba kolejny raz wspominać, iż tryb chroniony jest najważniejszym i najpowszechniejszym trybem architektury x86. Warto zatem wiedzieć, co tak naprawdę nam oferuje.

Historia

Tryb chroniony został wprowadzony w 1982 roku wraz z procesorem Intel 80286. Niestety nie został on przyjęty zbyt ciepło, głównie z powodu braku wsparcia aplikacji napisanych dla trybu rzeczywistego. Większość programistów postanowiła pozostać więc w trybie rzeczywistym, dostępnym bezpośrednio po uruchomieniu jednostki 80286 i nie włączać trybu chronionego. Architekci Intela wyciągnęli wnioski z tego zdarzenia i sytuacja uległa zmianie w 1985, gdy na rynek wszedł procesor Intel 80386, wnoszący wiele udogodnień, w tym możliwość powrotu z trybu chronionego do trybu rzeczywistego. Od tej pory tryb chroniony króluje we wszystkich systemach operacyjnych na platformę x86.

Ochrona

Nazwa trybu chronionego wzięła się z faktu, iż służy on szeroko rozumianej ochronie :). O ogólnym zarysie zdarzyło mi się już pisać. Każdy z mechanizmów opisanych poniżej podlega owej ochronie i jest to absolutnie pozytywna cecha. Zdecydowanie najważniejszą cechą trybu chronionego jest to, że pozwala on pisać bezpieczne systemy operacyjne – takie, w których można dokładnie zdefiniować prawa dostępu dla użytkownika, poza które nie może wykraczać. Można zadać pytanie – z jakiego powodu systemy operacyjne posiadają wciąż tyle błędów, skoro udostępnione mechanizmy są poprawne? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – są to błędy programistów, którzy owych mechanizmów korzystają w sposób niepoprawny. Tryb chroniony jest dopracowanym i przemyślanym przez lata mechanizmem sprzętowym – wykorzystuj go dobrze! :)

Dostępne mechanizmy

To co możliwe jest w trybie rzeczywistym wyszczególniłem w swoim artykule. Wszystko pozostałe dostępne jest wyłącznie z poziomu trybu chronionego. Mechanizmy, o których zdecydowanie warto pamiętać to:

  • Segmentacja
  • Stronicowanie
  • Możliwość powrotu do trybu rzeczywistego oraz tryb V8086
  • Fizyczna i wirtualna 4 gigowa przestrzeń adresowa – jeśli posiadamy 4GiB RAM-u – możemy korzystać z niego do woli! Jeśli posiadamy trochę mniej, możemy zbudować pewien poziom abstrakcji „udający” owe 4GiB i to per proces!
  • Wielozadaniowość (z wywłaszczaniem) – możliwość współbieżnego uruchamiania aplikacji, wspierana sprzętowo, możliwa do realizacji programowo.
  • Rozbudowana obsługa wszelakich wyjątków – poprzez IDT możliwa jest obsługa wszystkich rodzjaów wyjątków: przerwań, błędów oraz pułapek.
  • Możliwość korzystania z dobrodziejstw takich jak: wieloprocesorowość, kontrola cache’u, kontrola stanu procesora, w tym zarządzanie energią czy debuggowanie, dostęp do jednostek specjalnych takich jak MMX czy SSE, wydajny dostęp do sprzętu.
  • I sporo innych ;).

To czego natomiast nie mamy, to dostęp do przerwań BIOS-u. Cały sprzęt musimy oprogramować sami.

Virtual 8086

Quasi-tryb V8086, to już raczej przeszłość. Umożliwia on uruchamianie aplikacji 16 bitowych w trybie zgodności i co istotne, działają one współbieżne z innymi aplikacjami. Niestety zgodność nie jest stuprocentowa – programy uruchomione w V8086 nie mogą korzystać z instrukcji systemowych, nie mogą manipulować segmentami, używać bezpośrednio sprzętu i uruchamiać kodu samomodyfikującego się. To, do czego może się przydać V8086 to wywoływanie funkcji BIOS-u, np. zmiana trybu graficznego. Używając tego trybu należy jednak uważać – ma on dostęp do pierwszego MiB pamięci, gdzie często znajduje się kernel (a nie powinien).

Gdzie i jak?

Wejście do trybu chronionego jest proste i wymaga ustawienia odpowiedniego bitu w rejestrze CR0 – dokładniej opiszę to w następnym poście. Wyjście natomiast, nie jest już takie proste. Można o tym przeczytać tu.

Z Virtual 8086 jest jeszcze trudniej, całościowe ujęcie tematu tutaj.

3..2..1..START!

Teraz wiemy już wszystko co potrzebne nam do przejścia i oprogramowania trybu chronionego. A więc do dzieła! Wszystko to w najbliższym odcinku!

3 myśli do „Tryb chroniony, tryb Virtual 8086”

    1. No jasne! Nie mam tylko odpowiednio dużo czasu. Ciągle pojawiają się nowe pomysły, projekty, zajęcia.. Tematyka OSDev spada na dalsze miejsca… Obiecuję, że jeszcze jednak do tematu wrócę!

Możliwość komentowania jest wyłączona.