System operacyjny dla .NET-owca

Jakieś pół roku temu, poczułem zew nowych wyzwań i postanowiłem zainstalować Vistę Ultimate. Trzeba iść za duchem zmian, prawda? Ostatnimi czasy powątpiewam jednak, czy była to dobra decyzja.

Mój sprzęt to nie jakaś tam super bestia wśród laptopów. Powiedziałbym, że to raczej „średni średniak”. Na początku używania Visty byłem nieco sceptycznie nastawiony. Z resztą, każdy chyba był po tym co można było przeczytać w internecie zaraz po premierze. Po pewnym czasie jednak przyzwyczaiłem się do nowego wyglądu, sposobu używania, stabilności i szybkości. Wszystko w imię nadążania za „duchem czasu”. Do przeglądania internetu, odbierania poczty i słuchania muzyki w zupełności to wystarczało. Niedawno (w maju) skończyłem matury i wróciłem do bardziej aktywnego programowania w .NET. Wrażenia? Dwie instancje Visual Studio 2008 dobijają mój komputer. Uruchamianie się Development Servera trwa i trwa… Ponadto ostatnio mam do czynienia sporo z komputerem z zainstalowanym Windows XP SP2. Zauważyłem, że system bootuje się na nim około 2 razy szybciej (sprzęt jest 2 razy słabszy), a po chwili od pokazania się ikonek na pulpicie system jest gotowy – u mnie, na Viście, „muli” jeszcze około minuty.
Moje pytania brzmi następująco: co Vista ma takiego, czego nie ma XP, a może przydać się programiście .NET? Czy Vista ma jakiekolwiek przewagi nad XP? A może warto spróbować jeszcze czegoś alternatywnego, np. Windows Server 2008 (kompletnie nie wiem, jak to się spisuje jak desktop..). Zapraszam do wypowiedzi w komentarzach.

4 myśli do „System operacyjny dla .NET-owca”

 1. Dlaczego wybrałeś Ultimate? To najcięższa wersja systemu.
  Wierzę, że Home Premium czy Business mogło by być wystarczające.
  Jeśli potrzebujesz gadżetowego systemu (Media Center, gry systemowe i parę innych pierdółek) to wybierasz Home Premium. Jeśli potrzebujesz IIS 7.0 do testowania projektów Web to wybierasz Business.

  Jak chcesz mieć te pierdółki i IIS to wybierasz Home Premium i instalujesz Virtual PC oraz ściągasz wirtualkę z ewaluacją (linki poniżej) i dajesz po loopbacku.

  Link do VHD z W2k8:
  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=961db8ce-8473-47c2-92eb-b822ec5af0c9&DisplayLang=en

 2. No cóż, to spróbuję wersji o których mówisz. Irytującym faktem jest też to, że ASUS zwleka z wydaniem sterowników do grafiki mojego laptopa dla Visty 64bit już grubo ponad rok. Wątpię czy kiedykolwiek się ukażą. Trudno, będę musiał używać wersji x32.

 3. Dlaczego Ultimate? Bo taka wersję akurat udało mi się dostać :) Tak naprawdę to potrzebuję stabilnego i szybkiego systemu do deweloperki. Serwery nie są konieczne.. lokalnie strony testuję u siebie na Development Server, a jak chcę dokonać dokładniejszego testu, to mam hosting.
  Sądzisz, że Home Premium będzie szybsze od Ultimate?

 4. Ultimate sie chwilkę bawiłem. Może nie powinienem tego pisać, ale nie rozumiem tej wersji. Mam Business w domu prywatnie i Enterprise w pracy.
  Te smigaja na "decent laptops" :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.